Kontakty

Rozdíly v papírových kelímcích


První varianta: papírový kelímek s PE nástřikem (polyethylenový nástřik):

Od října roku 2022 je platná legislativa, která zakázala některé jednorázové plastové obaly a zároveň stanovila povinnost označovat výrobky EU logem s obrázkem želvy, což naznačuje přítomnost plastu. Mezi tyto výrobky patří i papírové kelímky s PE nástřikem, které musí být označeny EU logem s želvičkou.

I když se jedná o nejlevnější variantu papírových kelímků, které mohou být nadále používány (za předpokladu, že mají potisk EU logem s želvičkou), obsahují plast.Druhá varianta: papírový kelímek s PLA nástřikem (Polylactic acid):

Polylactic acid, známý také jako kyselina polymléčná, je bioplast vyráběný z rostlinného škrobu a má podobné vlastnosti jako plasty vyráběné z ropy. Kyselina polymléčná je sice kompostovatelná, ale pouze v průmyslových kompostárnách při teplotách nad 50°C.

Proto musí být i tyto kelímky označeny EU logem s želvičkou.
Třetí varianta, na kterou se nyní zaměříme, je 100% BIO kompostovatelný papírový kelímek s přírodním nástřikem z pryskyřice:

Tyto kelímky neobsahují žádný plast ani PLA a neobsahují ani žádné ropné příměsi. Jsou jednou z mála možností kelímků, které mají kompostovatelnou tukovou bariéru, což znamená, že neproniká tekutina, a zároveň jsou zcela BIO.

Tyto kelímky nemusí být označeny EU logem s želvičkou!
Samozřejmostí je i možnost vlastního potisku všech tří variant kelímků.